niedziela, 11 maja 2014

Podróż w Kujawy - "Redecz Krukowy i okolice" 


#61
autor: Janusz Borkowski
tytuł: „Redecz Krukowy i okolice”
seria: tom I "Kraina prastara"           gatunek: dokument
wydawca: KFMR „Krukowiak” Janusz Borkowski
data premiery: 2012r.
ilość stron: 567

Kiedy wzięłam tę księgę do ręki, pomyślałam „No cóż, przyszło mi się zmierzyć z atlasem”. Dlaczego? Bo książka jest naprawdę ogromna i bardzo obszerna. Gdyby tego było mało, czcionka jest mała, ale za to jest wiele ciekawych map, obrazków i zdjęć. Pochodzą one ze zbiorów Janusza Borkowskiego oraz prywatnych zbiorów mieszkańców powiatów włocławskiego i radziejowskiego. Sam utwór poświęcony jest Kujawom. Autor opowiada całkowitą ich historię. Począwszy od prehistorii, poprzez miasta królewskie oraz czasy wojny. Przybliża nie tylko historię większych miast ale także niewielkich wsi, takich jak Redecz Krukowy, Dąbie Kujawskie, Kąkowa Wola, Jądrowice, Topólka, Borucinek, Dobre, Boniewo… i kilku innych. 

Janusz Borkowski jest właścicielem i twórcą Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „KRUKOWIAK”. Długie lata poświęcił konstruowaniu maszyn i dzięki swoim umiejętnością stworzył jedną z najważniejszych firm w przemyśle maszyn rolniczych. Sukcesy w biznesie pozwalają mu na realizowanie drugiej pasji – utrwalaniu historii ukochanych Kujaw, swojej Małej Ojczyzny. Wytrwale gromadzi i utrwala pamiątki przeszłości, a swoim dorobkiem w tej dziedzinie bezinteresownie dzieli się z mieszkańcami Kujaw. Zawsze z dumą podkreśla, że ukochał Ziemię Kujawską, a miłości tej podporządkował swoje życie. 

Książka dzieli się na sześć obszernych rozdziałów. Idąc chronologicznie, pierwszy opowiada o prehistorii Kujaw. Dowiadujemy się tutaj, że nazwa Kujawy po raz pierwszy pojawiła się w tak zwanej „Bulli gnieźnieńskiej” (z 1136r.). Autor wspomina o kilku znaczeniach tej nazwy. W słowniku wyrazów kujawskich (O. Kolberg) znajduje się hasło „wiatr - kujawa, wiatr północy”, a w „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych Krajów Słowiańskich” (A. Kromer) można wyczytać, że „Kujawa oznacza w mowie ludu polskiego pewną odmianę gleby…”
W rozdziale drugim czytelnik dowiaduje się o zarysie historycznym wybranych ośrodków miejskich na Kujawach. Miasta królewskie, to między innymi Brześć kujawski – stolica „Czarnych Kujaw”, Kowal – miasto Kazimierza Wielkiego, Radziejów – schronienie królowej Jadwigi i Nieszawa jako „trudna historia”. Do miejscowości prywatnych należą Lubraniec, Osięciny, Chodecz, Izbica Kujawska, Ciechocinek (jedno z najpopularniejszych miast) oraz Piotrków Kujawski. Jak wcześniej wspomniałam, pan Janusz Borkowski w swoim dziele opisuje ciekawe historie nie tylko miast ale także wsi. W tym rozdziale czytelnik ma szansę dowiedzieć się o przeszłości niektórych wsi.
Rozdział trzeci zatytułowany jest jako „Najsłynniejsze zmagania wojenne w historii Kujaw”. Opisane w nim zostały przyczyny wojny polsko – krzyżackiej pod Płowcami oraz powstanie styczniowe.
Rozdział czwarty powinny przeczytać szczególnie osoby, które interesują się architekturą lub historią sztuki. Autor opisuje w nim wiele ciekawych budynków, które mają wiele lat lub są już nieistniejące. Najczęściej są to zamki. Dodatkowo podane są daty i położenie geograficzne.
Najbardziej spodobał mi się kolejny rozdział, który całkowicie poświęcony był II wojnie światowej an terenie Kujaw. Co ciekawe, są w nim zawarte wspomnienia ludzi, którzy przeżyli te zdarzenia. Wszystko co opisali jest wzruszające. Można poznać sytuację Polski z lat ’30 – ’40 dzięki zwykłym ludziom, którzy mieli swoje najpiękniejsze lata, kiedy wybuchła wojna.
Proponuję także zajrzeć do ciekawej „Korespondencji z Czytelnikami” w ostatnim rozdziale.
Najbardziej zachwyciły mnie cudowne zdjęcia i mapy. Nie spodziewałabym się, że ktoś poświęci tyle czasu, by je odnaleźć. Niektóre są nawet z czasów II wojny światowej. Jedne przedstawiają klasę w szkole wraz z wychowawcą, inne zamki lub różne ciekawe budowle.
„Redecz Krukowy i okolice” polecam przede wszystkim mieszkańcom Kujaw. Uważam, że ta książka powinna być ich lekturą obowiązkową! Zachęcam do sięgnięcia po nią także czytelników, których interesuje stricte historia <Kujaw> lub historia sztuki. Znajdziecie tutaj ciekawe opisy zabytków lub ruin zamków, cudowne fotografie i wspomnienia II wojny światowej opisywane przez zwykłych ludzi. Nie przestraszcie się, jak ja, tym, że książka jest obszerna. Możecie czytać tylko ten rozdział, który Was zaciekawi (a jest w czym wybierać).

7/10


Za możliwość poznania książki "Redecz Krukowy i okolice" dziękuję portalowi Sztukater.pl

6 komentarzy:

 1. Oj, tym razem niestety nie dla mnie... Chociaż z chęcią zobaczyłabym te zdjęcia i mapy, to musi być ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też tym razem spasuję, nie czuję się w tym klimacie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba nie do końca jestem do książki przekonana, ale nie wątpię, że znajdą się osoby, które z chęcią ją przeczytają! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie rzeczy mnie raczej nie interesują, ale z wielką przyjemnością pooglądałabym te wszystkie mapy i zdjęcia :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakos do mnie ta książka nie przemawia :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń