piątek, 14 lutego 2014

RECENZJA: "Wolni aby kochać" - tak na walentynki (; 


#41. 
autor: Valerio Albisetti
tytuł: „Wolni aby kochać”
gatunek: psychologiczne
wydawnictwo: Jedność
data premiery: 13 września 2013r.
ilość stron: 213
W dzisiejszym świecie nie ma czasu na przyjaźń czy miłość. Ludzie są zabiegani i zajęci zdobywaniem lub rozwijaniem swojej kariery. Role mężczyzny i kobiety także się zmieniły, można by powiedzieć, że się nawet odwróciły. Jak widać, pojawiło się wiele stowarzyszeń kobiet, które dążą do równouprawnienia, walczą z równego rodzaju prawami, a mężczyźni są na urlopie „tacierzyńskim” i wychowują dzieci. Przede wszystkim człowiek człowiekowi jest obcy, nie jest w stanie zbliżyć się do drugiego. Dlaczego? Bo brakuje mu odwagi, nie potrafi wyrażać swoich uczuć; mówić o nich. Ludzie żyjący w tak bardzo rozwiniętym XXI wieku są samotni.


„Dzisiejsze społeczeństwo bowiem uczy, że ludzie są wartościowi tylko wówczas, gdy mają siłę ekonomiczną i gdy mogą konsumować. Tego społeczeństwa nie obchodzi serce, dusza, nie interesuje go, czy gdy idziesz, pracujesz, jesz lub przeżywasz więź z innymi, czynisz to z duszą, z sercem.”


„Wolni aby kochać” opowiada o miłości i przyjaźni – tajemnicy spotkania z drugim człowiekiem, tajemnicy miłości, której zagrażają zawsze dwie skrajne postawy: z jednej strony odrzucenie, a z drugiej zbytnia fascynacja tymże człowiekiem. Tylko osoba w pełni zintegrowana, dojrzała i odpowiedzialna, buduje zdrowe relacje z innymi. Tylko taka osoba jest naprawdę wolna, a bez tego nie da się prawdziwie kochać. Ciągłe dorastanie do wolności to najistotniejszy etap dojrzewania zadatek szczęśliwego życia i spełnionej miłości.
Valerio Albisetti jest psychologiem i psychoterapeutą oraz jedną z najbardziej znaczących postaci współczesnej psychoanalizy. Jest twórcą psychoterapii personalistycznej. Wykładowca uniwersytecki, ceniony konsultant do spraw zarządzania, międzynarodowy prelegent, autor licznych książek o tematyce psychoduchowej, prawdziwych bestsellerów tłumaczonych na wiele języków. Inne książki jego autorstwa to  m.in. „Szczęśliwi mimo wszystko”, „Vademecum człowieka spełnionego”, „Tęsknota serca”, „Odrobina depresji nie zaszkodzi”.
Utwór pana Albisettiego nie jest banalny. Autor dokładnie przekazuje nam, jaki jest sekret do znalezienia prawdziwej miłości i udanego, szczęśliwego życia. Jego słowa są uargumentowane długoletnim doświadczeniem psychologa. Książka jest napisana trudnym językiem; pojawia się wiele słów, których nigdy wcześniej nie widziałam i znaczenia nie znam. Pod tym względem daję minusa, ale, ogólnie rzecz biorąc jest dobrze zapisana pod względem tematów. Jest podzielona na dziewięć rozdziałów i kilkanaście podrozdziałów, gdzie autor rozwija główne wątki i zagadnienia rozdziału, które podzielone są na części. Poglądy, które ukazane są w „Wolni aby kochać” są jak najbardziej przybliżone ludziom XXI wieku, o czym wspomniałam na początku. Autor mówi nam, jak radzić sobie z psychicznymi trudnościami, które najczęściej nas spotykają podczas nabywania nowych znajomości. Dodatkowo, dzięki niemu dowiadujemy się co to miłość i na jakich podstawach się opiera oraz jak trzeba ją pielęgnować. Przedstawia kilka ważnych filarów, które są niezbędne do jej istnienia. Pan Albisetti tłumaczy czytelnikom, dlaczego w dzisiejszym świecie jest tak wiele nieudanych związków, rozwodów, lub (jak się okazuje, w najlepszej sytuacji) separacji. W ciekawy sposób mówi o zasadach, jakimi powinniśmy się kierować w relacjach z innymi, by nie stały się toksyczne. Z drugiej strony radzi, jak unikać błędów, które uniemożliwiają nam poznanie drugiego człowieka.
Książkę polecam wszystkim tym, którzy zagłębiali się wcześniej w utworach o tematyce psychologicznej. Zaznaczam ten aspekt, ponieważ takim czytelnikom będzie łatwiej zrozumieć język autora i przekaz, jaki zawarty jest w utworze. Poradnik Albisettiego będzie dobry także dla tych, którzy szukają w życiu prawdziwej miłości i szczęścia (których wielu). Polecam ją także miłośnikom literatury owego autora i jego myśli.

7/10


Za możliwość poznania ciekawych aspektów dotyczących miłości dziękuję portalowi Sztukater.pl
18 komentarzy:

 1. Okładka śliczna - maki , nie wiem czemu ,ale od zawsze kojarzyły mi się z ciepłem , miłością .. :)

  http://czytaniemoimhobby.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie bardziej kojarzą się ze spokojem... :)

   Usuń
 2. Ciekawy, walentynkowy post z równie interesującą powieścią o miłości.
  PS. Piękna, minimalistyczna okładka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, role mężczyzn i kobiet odwróciły się. Co mnie trochę martwi, szczerze mówiąc...
  A książka wydaje się ciekawa, może sięgnę.

  po-uszy-w-ksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, pod względem roli kobiet i mężczyzn jest ciekawa :D

   Usuń
 4. Chyba nie jest to książka dla mnie.. Odpuszczę ją sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię ksiażki psychologiczne :)
  Cóż za walentynkowa recenzja <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że recenzja akurat takiej książki wypadła w walentynki, to szczerze mówiąc przypadek xD

   Usuń
 6. Lubie czasem sięgnąć po książki psychologiczne. Zachęciłaś mnie do jej przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna, klimatyczna okładka! Jestem pewna, że ksiażka też jest taka, dlatego z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że wywrze na Tobie pozytywne wrażenie :)

   Usuń
 8. Nie wydaje mi się, by książka przypadła mi do gustu.

  Jeszcze raz dziękuję za nominację do Liebster Blog Award, tu znajdziesz moje odpowiedzi na swoje pytania: http://black-and-blacker.blogspot.com/2014/02/liebster-blog-award-1-2-3.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią przeczytam odpowiedzi ^^

   Usuń
 9. Nie jestem fanką ksiazek psychologicznych, tym razem spasuję. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie jestem, ale cóż... xD

   Usuń