wtorek, 11 lutego 2014

RECENZJA: "Czarny krąg"         


 #40
autor: Rock Riordan/ Patrick Carman
tytuł: „Czarny krąg”
seria: „39 wskazówek”
wydawnictwo: Initium
gatunek: powieść przygodowa
data premiery: 17 grudnia 2013r.
ilość stron: 175
  
Jak mówi opis, „39 wskazówek” to seria dziesięciu książek przepełnionych akcją i humorem. Szkic oraz fabuła zostały nakreślone przez Ricka Riordana który jest autorem pierwszego tomu. „39 wskazówek” to nie tylko książkowa przygoda, ale również gra on-line która pozwoli każdemu uczestnikowi stać się członkiem rodziny Cahillów i rywalizować o wspaniałe nagrody. Trwa pościg za 39 wskazówkami chroniącymi dostępu do niewyobrażalnej potęgi. Czternastoletnia Amy Cahill i jej młodszy brat Dan - ku własnemu zdziwieniu - wysuwają się na prowadzenie. Poszukiwania prowadzą ich do Wiednia a kluczem do odnalezienia kolejnej wskazówki ma być zdobyty przez rodzeństwo fragment zakodowanych nut utworu Mozarta. Śledzeni przez żądnych władzy krewnych Amy i Dan nie są pewni czy zbliżają się do zwycięstwa czy raczej do śmiertelnej pułapki.

Patrick Carman, to amerykański pisarz, autor serii „Kraina Elyona”. Dorastał w Salem. Jest absolwentem Uniwersytetu Willamette. Spędził dziesięć lat w Portland, gdzie pracował w reklamie, projektowaniu gier i technologii. Po karierze przedsiębiorcy został pisarzem specjalizującym się w książkach dla dzieci i młodzieży.

„Czarny krąg” to V i VI tom serii. Części dalej opowiadają o losach Amy i Dana, którzy toczą bitwę wraz z krewnymi w poszukiwaniu wskazówek. Nie jest łatwo, ale wciąż walczą. Po otrzymaniu dziwnego telegramu rodzeństwo udaje się w głąb Rosji. Nie ma przy nich ani jednej godnej zaufania dorosłej osoby. Tymczasem człowiek o tajemniczych inicjałach NRR rozpoczyna wyścig z czasem, którego celem jest odkrycie skradzionego przez nazistów skarbu i prawdy na temat wymordowania członków ostatniej rosyjskiej rodziny królewskiej. Wkrótce poszukiwanie skarbu zaczyna przypominać pułapkę zastawioną przez Lucianów. Przynęta może się jednak okazać pokusą nie do odparcia. Jakie ryzyko podejmą Amy i Dan, by dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się w noc śmierci ich rodziców?

Przyznam, że kilka miesięcy temu zupełnie nie słyszałam o serii „39 wskazówek”. Prawdę mówiąc, dowiedziałam się o niej przez przypadek, dzięki temu mogłam w ogóle poznać wspaniałą przygodę Amy i Dana. Książka jest wciągająca, pełno w niej przygód. Bohaterowie są ciekawymi postaciami. Należą jeszcze do nastolatkkówi i mogłoby się wydawać, że są nierozważni i nie potrafią podejmować dobrych decyzji, a jednak tak nie jest. Rodzeństwo jest bardzo odważne. Amy i Dan pomagają sobie w ciężkich chwilach i każde z nich wie, że może liczyć na drugie.

W tej części najciekawsze było to, że akcja rozgrywała się w Rosji. Nie ukrywam, że jest to bardzo ciekawy ale i kontrowersyjny kraj. Bohaterowie przemieszczali się z jednego miejsca na drugie; pojawiło się ich wiele. Co do innych postaci, to wzmianka jest wprawdzie niewielka porównując do wcześniejszych części. Pojawiła się za to tajemnicza NRR, która ciekawi przez całą książkę, a ujawnia się dopiero pod koniec. Autor długo trzyma w napięciu, szybko się czyta, bo utwór ma tylko 175 stron. Mam jednak zastrzeżenie. Uważam, że autor mógł wprowadzić jeszcze więcej zagadek, bohaterów i opisów, przecież prawie ich nie ma. Książka byłaby wtedy bardziej obszerna i uważam, że czytałoby się ją lepiej.

„Czarny krąg” polecam przede wszystkim młodzieży. Nie jest obszerna, więc możecie ją przeczytać w ciągu jednego dnia. Powinni ją przeczytać także ci, którzy czytywali wcześniejsze części, a na pewno ci, którzy stanęli na „Sekrecie grobowca”.

7/10
 Za możliwość przeczytania "Czarnego kręgu" dziękuję portalowi Sztukater.pl 20 komentarzy:

 1. Niestety nie czytałam , za to inne dzieła Ricka Riordana bardzo mi się podobały ;)

  http://czytaniemoimhobby.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O innych jego utworach jeszcze nie słyszałam xD

   Usuń
 2. Nie znam tej serii, ale jak widzę warto się zaczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, tym bardziej, że każda z części jest baardzo króciutka :)

   Usuń
 3. Słyszałam o tym, ale nie wiedziałam, że współtworzył ją mój ulubiony autor! Muszę się zabrać za tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nadal nie mam pojęcia. Naprawdę, nie jestem pewna, czy ta książka przypadnie mi do gustu, ale nadal będę ją mieć na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może czas zmieni Twoje zdanie? ;)

   Usuń
 5. Nie czytałam poprzednich części, i raczej tego nie zrobię. Akurat do tej książki mnie nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tej książce i nie wiem czy mi przypadnie do gustu, ale jak uda mi się znaleźć w bibliotece to przeczytam z ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okok, tylko zacznij od pierwszej części :D

   Usuń
 7. Podoba mi się umiejscowienie akcji w Rosji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Akcja w Rosji na plus, ale cała reszta... pozostawię tę książkę dla młodzieży :)

  OdpowiedzUsuń
 9. jakoś nie kojarzę tej pozycji, ale nie wiem czy się skusze.
  Zapraszam także do odwiedzenia mojego bloga :) http://niebo-pieko-ziemia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, za chwilę na niego wbijam! ^^

   Usuń
 10. Dla mnie seria ma trochę za wiele części, zanim ją wydadzą ja będę już dorosła, choć gdyby wszystkie wyszły spod pióra Riordana pewnie bym się skusiła, uwielbiam jego powieści. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś nie ciągnie mnie do jej lektury. Zostawię ją dla innych ;)

  OdpowiedzUsuń