środa, 18 czerwca 2014

"Wypróbowany Święty" 
 

#71
autor: Jacek Święcki
tytuł: „Jan XXIII. Wypróbowany Święty”
gatunek: biografia
wydawnictwo: WAM
data premiery: 25 kwietnia 2014r.
ilość stron: 23727 kwietnia 2014r. był dla wszystkich katolików (i nie tylko) bardzo ważnym dniem. To właśnie wtedy nasz wspaniały papież Jan Paweł II został ogłoszony świętym. Wraz z nim kanonizowano Jana XXIII. Pomimo, że większość uwagi była poświęcona Polakowi, to pojawiły się różnego rodzaju spekulacje i pytania. Dlaczego do pocztu świętych dołączył także mało znany Jan XXIII? Czy zasłużył się czymś szczególnym? Wielu z przekąsem uważa, że cudami się specjalnie nie popisał, skoro papież Franciszek zwolnił go z tego wymogu w trakcie procesu kanonizacji. Zatem po co nam taki święty? I skąd nagle wzięło się aż tylu ludzi żywiących do niego tak głęboką cześć, że Kościół zdecydował się obdarzyć go chwałą ołtarzy…
Tym tematom poświęcona jest książka „Jan XXIII. Wypróbowany Święty”. Odpowiada między innymi na pytania, które pojawiły się powyżej.
Jan XXIII był całe życie zupełnie normalnym człowiekiem, pochodził z przeciętnej rodziny, prowadził zwykłe życie kapłana i biskupa, w którym jednak musiał czasem rozwiązywać trudne, choć skądinąd całkiem prozaiczne problemy. Nie spotkamy u niego mistycznych przeżyć, nie był cudotwórcą, nie spędzał długich godzin w konfesjonale i nie miał stygmatów, nie nawrócił w swym życiu miriad pogan, ateistów i innowierców, wreszcie nie zginął męczeńską śmiercią, lecz umarł we własnym łóżku.

„Pochwała papieża św. Eugeniusza z brewiarza na 2 czerwca: „Był dobrotliwy, łagodny i przystępny, lecz przede wszystkim sławny świętością życia.” Czy nie byłoby pięknie do tego dojść?”

Już na samym początku autor wspomina nam o czym będzie książka. Przede wszystkim opiera się ona na kilku tematach. Ich głównym jest oczywiście sam papież i jego droga do świętości. Jacek Święcki pisze, że nie łatwo jest mówić w obecnych czasach o świętych. Wyobrażamy ich sobie raczej w złocistych aureolach, białych szatach i czystym sercem, które mieli od zawsze. Cóż, tak przecież nie jest. Każdy święty kierował się w swoim życiu prawdą i miłością, a Boga stawiał na pierwszym miejscu. Czy byli to ludzie całkowicie bez grzechu? Tego do końca nie wiem, ale dzięki książce dane mi było dowiedzieć się tego o Janie XXIII. Otóż ten człowiek już kiedy był małym chłopcem marzył aby zostać księdzem. Pochodził z biednej rodziny, więc musiał się ogromnie starać by dostać się do seminarium. Kiedy już został klerykiem starał się z całej siły dążyć do świętości. Był sztywnym, ciągle udoskonalającym się i dążącym do ideału kapłanem. Dzięki pojawiających się w jego życiu wielu punktów zwrotnych zmienił swoje nastawienie. A łatwego życia nie miał, oj nie miał…
Już i tak za dużo się rozpisałam na temat jego biografii, więc powiem tylko, że w książce Jacka Święckiego czytelnik doskonale może poznać biografię Angela Roncalliego oraz punkty zwrotne w jego życiu i karierze.
Dodatkowo pojawiły się zapiski z dziennika papieża oraz listy pisane do rodziny. Dotyczyły one zdarzeń od czasu kiedy został klerykiem aż do powołania na Stolicę Piotrową. Autor jakby uwiarygodniał swoje stwierdzenia i fakty na temat Angela Roncalliego powołując się właśnie na te dokumenty. Kiedy wczytało się w jego słowa można było zauważyć ciągłe zmiany dotyczące jego charakteru i stylu bycia. Od początkowego dążenia do ideału i świętości aż po pokazywanie siebie i kochanie Boga z całego serca.
„Jan XXIII. Wypróbowany Święty” to wspaniała książka. Jeśli znajdą się ciekawi, którzy chcieliby poznać jego biografię i drogę do świętości, to jest ona właśnie dla nich. Dowiecie się czym się zasłużył i dlaczego dołączył do pocztu świętych. Uważam, że powinien być dla nas wszystkich autorytetem, by pokazać, że nigdy w życiu nie jest za późno na zmianę, a świętym może zostać każdy człowiek.

9/10

Za udostępnienie mi książki dziękuję portalowi Sztukater.pl 


4 komentarze:

 1. Od czasu do czasu lubię przeczytać takie książki, jednak ta niestety aż tak mnie nie fascynuje :

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytam z chęcią z tego względu, że w czasie kanonizacji zastanawiałam się dlaczego drugiemu wnoszonemu na ołtarz dano tak mało uwagi? :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, to może być naprawdę ciekawa biografia, wbrew pozorom ;)

   Usuń