czwartek, 9 stycznia 2014

RECENZJA: „Gwiazda nad gwiazdami i inne opowiadania”        030. autor: Barbara Derlicka
         tytuł: „Gwiazda nad gwiazdami i inne opowiadania”
         gatunek: zbiór opowiadań
         wydawnictwo: WAM
         rok wydania: listopad 2013r.
         ilość stron: 78

Zapewne każdy z nas mając kilka lat aż nie mógł doczekać się Świąt Bożego Narodzenia. Tyle radości przez kilka dni! Zaczynając od ubierania choinki, poprzez wspólną kolację w wieczór wigilijny, a kończąc na śpiewaniu kolęd wraz z kolędnikami. Do tego wszystkiego dołączmy śnieg, bez którego klimat już nie byłby taki sam. Zbiór opowiadań, które znajdują się w recenzowanej przeze mnie książce łączy zima oraz okres świąteczny. Jest tutaj dziewięć cudownych opowiadań, których głównymi bohaterami są dzieci. Kiedy spadają pierwsze płatki śniegu, rodzą się marzenia i chęć ich spełnienia. Święty Mikołaj zaczyna swoją pracę z pakowaniem prezentów, sanki i narty idą w ruch, trwają świąteczne porządki, choinki urzekają swoją urodą i wystrojem, a pierwsza gwiazdka pięknie migocze na niebie.

Pierwszym, co szczególnie zwróciło moją uwagę w tej książce były barwne ilustracje. Każda z nich namalowana na innej stronie przedstawiała różne rzeczy. Niekiedy była to pięknie wystrojona choinka z różnorodnymi ozdobami, zwierzęta spacerujące w lesie, aniołki z pięknymi złotymi włosami lub nawet sam Święty Mikołaj we własnej osobie. Wszystkie te ilustracje były adekwatne do danego opowiadania i żadne z nich nie znalazły się tam przypadkowo. Te piękne rysunki możemy zawdzięczać pani Iwonie Walaszek-Sarnie, która świetnie przyozdobiła kartki książki. 

Język jakim napisane są opowiadania jest bardzo przyjemny i prosty do zrozumienia. Od razu nasuwa się myśl, że stworzone one zostały dla dzieci. Możemy znaleźć tutaj wiele wątków oraz nietypowych bohaterów. Książka opowiada o przyjaźni, zrozumieniu, ognisku domowym, marzeniach i magii świąt. Bohaterowie najczęściej mają tylko kilka lat. Mogą nimi być chłopcy, dziewczynki, a także babcie, wujkowie, rodzice, choinki, śnieżynki czy same anioły. Każda historia niesie ze sobą inne pytania oraz inne odpowiedzi. Opowiadania są kilku stronnicowe, więc szybko i łatwo możemy znaleźć na nie odpowiedź. Myślę, że na pewno spodobałby się dzieciom, które są ciekawe świata i otwarte na odszyfrowanie nowych tajemnic. 

Narracja jest pierwszoosobowa, przez co czytelnikowi łatwiej jest się zorientować w wielu kwestiach dotyczących książki. Bohaterów jest niewielu, więc nie ma najmniejszych szans na to, że możemy się pogubić w ich ilości. Nie mam tutaj niczego za złe, ale muszę wspomnieć, że nie jest przedstawiony ich wygląd zewnętrzny ani wewnętrzny. Możemy się tylko dowiedzieć o ich płci lub przybliżonym wieku. 

Cudownych opowiadań jest wiele i każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Pozwolę sobie opisać jedno z nich, które szczególnie zwróciło moją uwagę poprzez nietypowy problem i trochę innych bohaterów. Otóż, w pewnym lesie mieszkała sobie mała choinka, która pewnego dnia została przez przypadek podpalona przez chuliganów. Jej gałązki stały się słabe i nie wyglądała już tak pięknie jak kiedyś. Inne leśne drzewa śmiały się ze niej, przez co mała choinka czuła się bardzo smutna. Zwierzęta jednak pomogły pięknie wystroić drzewko na święta. Jest to opowiadanie o tytule „Choinka i zwierzęta”. Nie wiem dlaczego, ale po prostu wzruszyłam się przy tej historii. Myślę, że po przeczytaniu jej będziecie mieli podobne odczucia.

Książkę oczywiście polecam do przeczytania najmłodszym czytelnikom, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia. Uwierzcie mi na słowo, że dzięki niej wpadniecie we wspaniały klimat świąteczny i zimowy. Otworzą się przed Wami nowe marzenia i chęć ich spełnienia. Oczywiście mogą sięgnąć po nią nawet dorośli, którzy będą mogli sobie przypomnieć jak przeżywali ten czas w nieco młodszym wieku.

„Gwiazda nad gwiazdami i inne opowiadania” dostaje ode mnie 9/10 gwiazdek!Za możliwość poznania tylu ciekawych opowiadań dziękuję portalowi Sztukater.pl2 komentarze:

  1. Niestety, ale wyrosłam już chyba. :(

    http://po-uszy-w-ksiazkach.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla młodszych czytelników to rzeczywiście świetna pozycja.

    OdpowiedzUsuń